(0332) 501 22 82

HİZMETLERİMİZ

AKM CNC HİZMETLERİMİZ

Rulman Değişimi

Cnc tezgahların en hassas elemanlarından biri şüphesiz ki Fener Mili yani işmili rulmanlarıdır. Tezgahınızın çalışma süresine ve bakım aralıklarına bağlı olarak rulmanlarınız deforme  olur.

Biz işmili rulmanlarınızı hassasiyeti göz önünde bulundurarak itina ile değiştiriyoruz ve teslim ediyoruz.

Unutmayın! İşmili rulmanları işlediğiniz parça kalitesini etkiler. Gerekli prosedürlere uygun olarak takılmayan işmili rulmanları firmanız için para ve iş gücü kaybına neden olur.

09AKM Cnc Servis Makine Oto. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Rulmanların büyük kısmı gres ile yağlanır ve arızaların çoğu uygun olmayan uygun miktarda kullanılmayan yağlamalardan kaynaklanır. Rulmanlar sıvı yağ ile yağlandığında daha kaliteli bir yağlama yapılmış olur. Rulman bakımında en önemli faktör uygun yağ kullanımı, yağlama periyodu ve yağlama miktarıdır. Yağ içerisindeki katkı maddeleri rulmanın daha verimli ve daha uzun ömürlü çalışmasını sağlar.

Yağ film tabakası yuvarlanma elemanı ile yuvarlanma yüzeyi arasında kalarak kuru sürtünmenin önlenmesi sağlanmış olur. Yataklar havalı gres pompaları ile yağlanırsa daha verimli sonuç alınır. Pompa yağı basınçla rulman içerisine nüfuz ettireceğinden rulman ömrü en üst seviyeye çıkar. Rulmanlarda meydana gelen hasarlar birlikte çalıştıkları diğer rulmanlara ve dişlilere aks edecek ve onları da bozacaktır. Yapılan işin kalitesinin kötü olmasına neden olacaktır.

Rulman kontrolleri sesine ve titreşimine bakılarak anlaşılabileceği gibi, sökülerek frekans analizleri yapılarak da kontrol edilebilir. Yeni kullanılmaya başlanan diğer bir yöntem ise rulmanların sökülmeden doğal çalışma ortamlarındaki frekanslarının ölçülmesidir. Her şeyden önce rulmanların çalışma ortamlarının temiz olması gerekmektedir.

Özellikle montaj alanındaki çevre koşullarının temizliği titizlikle kontrol edilmelidir. Hasar tespit yapılan rulmanların hemen değiştirilmesi gerekmekte ve çalıştığı diğer elemanların da zarar görmesi engellenmelidir. Rulman bakımı yapılırken basınçlı hava ile temizlik yapmaktan kaçınılmalıdır. Tavsiye edilen yağ cinsi ile yağlanmalıdır.

TÜM YENİLİKLERİMİZ
VE HİZMETLERİMİZDEN

Haberdar olmak için mail adresinizi yazabilirsiniz.